Pomiń zawartość

Ogniste Gofry na święto Bonfire

W Wielkiej Brytanii obchodzone jest święto "bonfire" czyli noc ogniska, i chociaż nam kontrolowane ogniska kojarzą się z z Nocą Kupały, czyli 24 czerwca, to w na Wyspach obchodzone jest 5-go listopada i nie są związane z pogańska tradycją, a udaremnionym zamachem chrześcijańskich radykałów pod wodza Guy’a Fawkes’a. Święto to jest (dosłownie) hucznie obchodzone. W tym dniu pojawiają się liczne fajerwerki, a po spektaklu Brytyjczycy spotykają się przy wspólnym stole serwując specjalne hot dogi, burgery, frytki często wzbogacone dodatkami toffi, jabłek i cydru, miodu i czekolady.

My także postanowiliśmy świętować - tym razem słodkimi czekoladowymi goframi z piankami - wysypywane prawie wyglądają jak żywe fajerwerki :) Takie gofry w połączeniu z kubkiem gorącej czekolady świetnie rozgrzeją każdego zmarzlucha. Jest niezwykle mało prawdopodobne, abyśmy w Polsce obchodzili to święto, ale nasze danie na pewno pomoże rozgrzać po długich listopadowych spacerach. Gofry są tak łatwe do zrobienia, że z chęcią będziesz je podawał swoim niespodziewanym, wygłodniałym gościom. 

Składniki:

  • 150 g mąki pszennej
  • 2 łyżki kakao
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 200 ml pełnego mleka
  • 2 jajka
  • 4 łyżeczki oleju roślinnego
  • Nutella
  • Pianki
  • Dodatki: syrop czekoladowy, posiekane orzechy laskowe lub inne ulubione dodatki.

Wykonanie:

1. Do dużej miski wsyp mąkę, kakao, cukier puder i proszek do pieczenia. Wymieszaj razem wszystkie suche składniki.

2. W innym naczyniu wymieszaj mokre składniki: mleko, jajka i olej roślinny. 

3. Stale mieszając dodawaj mokre składniki do suchych. Mieszaj aż do uzyskania gładkiej masy. 

Porada: Odstaw masę na dwie godziny w temperaturze pokojowej, lub na 4 godziny - do lodówki, aby gofry były smaczniejsze. Odleżaną miksturę przemieszaj dokładnie przed przystąpieniem do pieczenia. 

4. Rozgrzej gofrownicę.

5. Przelej ciasto, aby wypełnić dolne talerze grzewcze.

6. Zamknij gofrownicę i piecz przez 3 minuty lub dłużej.

7. Po upieczeniu powtórz proces z pozostałą masą. 

Propozycja podania:
Oczywiście możesz zjeść czekoladowe gofry bez żadnych dodatków, ale jeżeli chcesz im nadać stylu "bonfire" musisz je podać jak kanapki.
Na jednego gofra nałóż Nutelle, a na drugiego wsyp pianki. Połącz obie strony jak kanapkę i przełóż na talerz. Polej kanapkę syropem czekoladowym posyp uprażonymi, posiekanymi orzechami i ciesz się ich wyjątkowym smakiem!  


Zapoznaj się z naszą ofertą urządzeń do deserów