Pomiń zawartość

Jajka z tostami

W czasie Wielkanocy czekoladowe jajeczka stają się coraz bardziej popularne wśród najmłodszych oraz trafiają do naszych koszyczków ze święconką. Jajka od zawsze są symbolem nowego życia, a wraz ze Świętami Wielkiej Nocy stanowią symbol pełni wiosny. Do dziś dzielimy się jajkiem i składamy sobie życzenia tak jak w przypadku opłatka na Święta Bożego Narodzenia.

Myślę, że nikt z nas nie wyobraża sobie Świąt Wielkanocnych bez chrzanu, białego barszczu, wachlarza kiełbas i wędlin, a przede wszystkim - ogromnej ilości jajek. Szczególnie w tym czasie niezbędnym pomocnikiem kuchennym jest jajowar - jak nasz EB35. Wtedy za każdym razem uzyskasz jajka o preferowanej twardości / miękkości - wystarczy wstawić do 7 jajek, ustawić czasomierz i poczekać.

W Polsce raczej serwujemy jajka na miękko z chlebem (najlepiej ciepłym i chrupiącym!) z masłem, ale np. w Wielkiej Brytanii są to najczęściej tosty. A tost pokrojony niczym paluszki rybne może zastąpić łyżeczkę przy wyciąganiu pysznego żółtka, ale np. w naszym przepisie zastosowaliśmy szparagi jako pyszną i zdrową alternatywę. Równie dobrze możesz wykorzystać paprykę, paluszki rybne lub nawet frytki.

Składniki

  • 4 duże jajka z wolnego wybiegu
  • masło
  • wybrany przez Ciebie chleb - każdy się sprawdzi!
  • 8 szparagów

Serves 4

Wykonanie

1. Jeśli używasz naszego urządzenia do gotowania jajek - EB35, przekłuj jajka za pomocą przekłuwaka, napełnij tackę wodą i włóż jajka do stojaka. Włącz urządzenie i obróć pokrętło, aby znaleźć się między ustawieniem jajek na miękko i średnich. Jajka zaczną się gotować, po zakończeniu procesu usłyszysz sygnał dźwiękowy.
Jeśli używasz garnka do gotowania jajek, umieść jajka w garnku i zalej je zimną wodą. Umieść je na dużym ogniu, doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień, aby gotowały się na wolnym ogniu przez 3-4 minuty.

2. Podczas gotowania jajek przygotuj szparagi.
Postaw patelnię grilową na dużym ogniu. Utnij zdrewniałe / sztywne końce szparagów i umieść a następnie umieść je na patelni. Gotuj przez 3-4 minuty.
Jeśli nie masz patelni do grillowania, możesz zblanszować szparagi we wrzącej wodzie przez 3-4 minuty. Po wyjęciu szparagów z wrzącej wody zahartuj je w zimnej wodzie na minutę lub dwie, aby zatrzymać proces gotowania i utrzymać je jędrne.

3. Gdy jajka są ugotowane, zanurz je w zimnej wodzie na około 30 sekund, aby zatrzymać proces gotowania i zapobiec rozgotowaniu żółtka.

4. Jajka przełożyć do stojaka na jajka i zdejmij wierzch skorupki.

Podawaj ze szparagami i tostami posmarowanymi masłem. 

Zrób doskonałe jajka za każdym razem dzięki naszym pomysłowym maszynkom do gotowania jajek