Pomiń zawartość

7 Marca – Dzień Mocy Roślin

eggnog smoothie

Wszyscy wiemy, że jedzenie warzyw jest dobre dla nas i dla naszego środowiska. Czy zatem nie jest to właściwy czas, aby wprowadzić zamianę zacząć spożywać więcej roślin, a mniej mięsa?
Dzień Mocy Roślin ma na celu przypomnienie nam o zbawczej mocy roślin i zainspirować nas do małych zmian, które jeżeli będą kontynuowane mogą wywrzeć ogromną zmianę na zdrowiu naszym oraz naszej planety.
Warzywa i owoce są dla Ciebie bardzo korzystne: napakowane witaminami i minerałami, które są niezbędne dla prawidłowego działania organizmu, dlatego tak ważne jest, aby mieć pewność, że dostarczamy ich w wystarczającej ilości każdego dnia. Jeżeli jeszcze nie zwracasz na to uwagi, dlaczego nie zacząć od zamiany produktów mlecznych / mięsnych na warzywa na Twoim talerzu? Wykonywanie małych zmian, aby poprawić swoją dietę jest dużo łatwiejsze niż Ci się wydaje.

Gotowanie warzyw na parze z parowarem Duronic FS87
Dzięki naszemu elektrycznemu parowarowi FS87uzyskanie 5-ciu porcji warzyw dziennie jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Stworzony, aby nasze życie było odrobinę łatwiejsze. Ten nablatowy pomocnik sprawia, że warzywa, kasze i ryże lub nawet mięso i ryby są ugotowane w najzdrowszy sposób. Gotowanie odbywa się w zamkniętym obiegu co sprawia, że składniki odżywce oraz smak nie uciekają z parowaru, a cały proces jest zupełnie bezproblemowy.
Najlepszą rzeczą (naszym zdaniem) jest to, że cały bałagan jest ograniczony do minimum tzn. do pojemników parowaru. Możesz pozostawić danie do gotowania, a w tym czasie zająć się innymi domowymi obowiązkami.
W tym urządzeniu naprawdę nie ma tu elementu, którego mógłbyś nie polubić! Jest łatwy w czyszczeniu, większość elementów nadaje się do mycia w zmywarce, dodatkowo jest bez BPA, po prostu - same plusy!
Naprawdę jesteśmy podekscytowani naszym nowym parowarem i sami wpadliśmy w wir gotowania. Przygotowaliśmy łososia i warzywa. Oczywiście, jeżeli chcesz otrzymać posiłek całkowicie roślinny możesz pominać łososia lub zastąpić go innym składnikiem. Przewiń niżej, aby zobaczyć jak nam poszło!

Zalecany czas gotowania warzyw

WarzywoCzas gotowania
Artichoke (whole)25-30 minut
Asparagas4-6 minut (zależnie od grubości)
Brokuły5 minut
Brukselka10 minut
Marchewka (w plasterkach)6-8 minut
Kalafior (cały)6 minut
Cukinia6-7 minut
Zielona fasolka5 minut
Jarmuż10 minut
Pory (pokrojony)8 minut
Młode ziemniaki15-20 minut
Groszek3 minut
Papryka (w plasterkach)3-5 minut
Szpinak
3 minut
Bataty7 minut

Prawie każde warzywo może być gotowane na parze w mniej jak 10 min. Oznacza to, że łącznie z przygotowaniem, możesz sporządzić cały posiłek w ciągu ok. 20 min.! Jest to idealne rozwiązanie dla zapracowanych, ludzi zastanawiają się jak jeść zdrowiej, ale nie zawsze ma poczucie wystarczającej ilości czasu na gotowane pełnowartościowych posiłków.

Jak gotować warzywa w parowarze?

Zanurz warzywa w zimnej wodzie - nigdy nie pozostawiaj do ociekania, ponieważ spowoduje to wypłukanie składników odżywczych.

Równomiernie pokrój warzywa, aby jednakowo się gotowały.

Im więcej wody zawierają warzywa, tym szybciej będą się gotować na parowarze. Twardsze warzywa korzeniowe jak marchewka, pietruszka, ziemniaki będą wymagać dłuższego czasu gotowania. Miękkie warzywa jak papryka, brokuły, cukinia, bakłażan ugotują się szybciej, ponieważ posiadają więcej wody.

💡 Porada: Jeżeli chcesz ugotować mięso lub rybę gotuj je w dolnym pojemniku, aby tłuszcz i olej mógł spłynąć niżej.  

Użytkowanie parowaru FS87

Dowiedz się więcej o FS87